Staviate chatu v lese? Šikmé strechy sú pre chatu najlepšia voľba

Staviate chatu v lese? Šikmé strechy sú pre chatu najlepšia voľba

by spravca

Pre zálesákov je les druhým domovom. Nie každému však vyhovuje neustále spanie pod širákom alebo dokonca v aute. Nastáva okamih rozhodnutia pre investíciu do chaty. Jedným z dôležitých aspektov, ktoré by ste pri stavbe chaty mali zvážiť, je výber typu strechy. Najpraktickejšia je šikmá strecha, ktorej výhody vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Najlepšia ochrana pred nepriaznivým počasím

Jedným z hlavných dôvodov, prečo zvoliť šikmú strechu pre výstavbu zastrešenia, je jej schopnosť lepšie odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam. Prostredie v horách sa líši od mestského. Lejaky a vietor, k tomu padajúce vetvy, takéto podmienky najlepšie znášajú šikmé strechy. Šikmá strecha umožňuje rýchlejšie odtekanie vody a snehu, čím znižuje riziko prenikania vlhkosti do stavby a následného poškodenia. Je tiež menej náchylná na zadržiavanie snehu, ktorý je pre strechu veľkou záťažou. Tieto vlastnosti predlžujú životnosť strechy.

Šikmé strechy skvele regulujú teplotu

Pod šikmou strechou sa lepšie reguluje teplota ako pod strechami rovnými alebo s nízkym sklonom. Tento fakt oceníte, ak chcete využívať podkrovie ako obytný priestor. Prirodzený sklon strechy umožňuje prúdenie vzduchu t.j. pod strechou sa nevytvorí pleseň. V lete sklon strechy podporuje prúdenie vzduchu, horúci vzduch stúpa a odvetráva sa cez vrchnú časť strechy.

Estetika a praktické vlastnosti šikmej strechy

Šikmé strechy sú tradične spojené s rustikálnymi stavbami a chalupami, čo ich robí ideálnou voľbou pre stavbu v lese. Ich vzhľad je v súlade s prirodzeným okolím a dodáva chate autentický charakter. Šikmé strechy je možné vyrobiť z rôznej krytiny a vo variabilnom prevedení. Dodajú chate osobitý, originálny vzhľad.

Šikmá strecha umožňuje využitie podkrovia ako ďalšieho obytného priestoru. Tento priestor dobre poslúži na uskladnenie sezónneho vybavenia alebo ho premeňte na útulnú spálňu a pracovňu. Flexibilita využitia podkrovia je obzvlášť cenná v prípade menších chát, kde je každý meter štvorcový dôležitý.

Šikmé strechy sú vďaka svojmu sklonu menej náchylné na zadržiavanie nečistôt ako sú listy či konáre. Nemusíte ich tak často čistiť alebo inak udržovať. V prípade poškodenia a potreby opravy je prístup k jednotlivým častiam strechy relatívne jednoduchý. Bonusom navyše je, že na šikmú strechu môžete nainštalovať rôzne ekologické zariadenia, napríklad solárne panely alebo systém na zber dažďovej vody. Šikmá strecha predstavuje praktické, estetické a ekologické riešenie. S ohľadom na všetky tieto faktory je šikmá strecha jednoznačne najlepšou voľbou ako zastrešenie horskej chaty.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like