Ako sa zorientovať a prežiť v lese

by spravca

Možno ste skúseným zálesákom a máte pocit, že je les vašim druhým domovom.  Život však so sebou prináša množstvo nepredvídateľných situácií.  Príroda aj počasie vedia byť rýchlo sa meniacou veličinou. Na každú situáciu by ste mali byť pred cestou do lesa pripravení. Malou pomocou vám možno budú aj nasledujúce riadky.

Stratený v lese

Kochať sa zelenými stromami, kryštálovými potôčikmi, či divoko žijúcou zverou vás môže zviesť z cesty. A to doslova. Zrazu si uvedomíte, že sa stmieva a vy ste sa dostali príliš ďaleko a mimo označených turistických trás. Mobilné technológie často pomôžu. Ale čo keď sa mobil vybije? Sadnúť si na zem a začať nariekať nie je riešenie. Vždy je dobré mať pri sebe aj mapu terénu. Samozrejme, že je potrebné si túto mapu vopred preštudovať  a zorientovať sa v nej. Pomôžu aj aspoň základné znalosti o rastlinách a živočíchoch žijúcich v danej oblasti. Vaše šance na prežitie sa zväčšia tým, že vopred oznámite svoju trasu príbuzným alebo známym.

Balíček prežitia

Iste si spomínate na známy americký seriál MacGyver. Asi nie ste obdarovaní podobnými schopnosťami ako rovnomenná hlavná postava. Zázraky nepomôžu a preto by ste mali so sebou nosiť základný balíček na prežitie. Ak však viete spraviť zo žuvačky bicykel, nepotrebujete zhola nič. Pre ostatných sa v batohu vždy nájde miesto na zopár drobností, ktoré dokážu zachrániť život. Nemal by v ňom chýbať malý skladací nožík, zápalky alebo zapaľovač, deka, píšťalka, pršiplášť, kus motúza, cínová nádoba na varenie, lekárnička, kompas a prostriedky (tablety) na čistenie vody. V špecializovaných obchodoch sa dajú zakúpiť už celé sety balíčkov, ktoré sú prakticky zabalené a ušetria tak miesto v batohu. Dobré je si naštudovať videá s návodmi ako založiť oheň bez zápaliek.

Zachovajte chladnú hlavu

Stratili ste sa a v hlave vám víri milión myšlienok. Hlavné je sa upokojiť.  Dobre sa poobzerajte a skúste zistiť, kde približne sa nachádzate.  Nepobehujte sem a tam bez cieľa, šetrite si energiu. Bezcieľnym presunom by ste mohli zmariť aj prípadnú pátraciu akciu.  Ak sa začalo stmievať, hľadajte miesto na prespatie. Ideálne sú pukliny v skalách a jaskyne. Vo svojom okolí skúste nájsť veci, ktoré by sa vám mohli nasledujúce hodiny hodiť. Napríklad suché lístie, kamene, či vetvičky na vytvorenie ohniska. Z ihličia a lístia sa dá vytvoriť provizórne lôžko. Ak ste natrafili na zdroj vody, zdržujte sa v jeho blízkosti. V opačnom prípade sa snažte nájsť vodu vo forme rannej rosy alebo skondenzovanú vodu na kameňoch. Uvedomte si, že bez vody dokáže človek prežiť len tri dni. V lese máte viacero možností ako nájsť potravu. Okrem plodov (ale len tých, ktoré dobre poznáte) sa dajú konzumovať aj hmyz a červíky. Drobné zvieratá môžete uloviť nožíkom alebo kameňom pripevneným na dlhý konár. Takýto nástroj sa dá využiť aj na obranu pred divokou zverou, ktorej sa radšej vyhýbajte. Veľmi cenné sú aj kurzy prežitia. Naučia vás všetko potrebné pre prípad stratenia sa v „divočine“.

Orientujte sa v lese

Okrem všetkých predchádzajúcich rád je dobré ovládať aspoň základy orientácie v lese. Hlavne ak nemáte pri sebe kompas a potrebujete určiť svetovú stranu.  Niečo málo o orientácii v teréne vás iste učili ešte na základnej škole, ale väčšinu ste možno zabudli.  Zopár základných pravidiel si preto zopakujte. Počas noci je orientačným bodom hviezda Polárka, ktorá leží na severe. Ak natrafíte na včelín, jeho otvor je orientovaný na juh. Pomocníkmi vám budú aj mravce. Mraveniská sú totiž skvelou nápoveďou pre určenie svetovej strany. Kolmý vrchol mraveniska smeruje na sever a jeho južná časť pozvoľne klesá. Konáre stromov sú na severnej strane kratšie a menej husté. Zároveň pne stromov majú letokruhy orientované na sever hustejšie.

 

 

 

 

You may also like