Nezanedbajte výber správnej turistickej obuvi

by spravca

Výlety do prírody, turistika, zálesáctvo a horolezectvo patria medzi obľúbené koníčky. Zlepšujú kondíciu a zároveň aj psychické zdravie človeka. Vyvetrať si hlavu v prírode je na nezaplatenie. Ak sa chcete turistike venovať aktívne, myslite v prvom rade na výber správnej turistickej obuvi.

Strih pre zdravé chodidlá

Nesprávne zvolený strih topánky je príčinou mnohých deformácií chodidiel. Najčastejšie dochádza k poškodenie kĺbu na palci. Spôsobené je to nosením príliš úzkych alebo zle tvarovaných topánok. U žien ide o deformácie z nosenia topánok na vysokom podpätku.

Podľa tvaru vašej nohy si môžete vybrať z rôznych strihov turistickej obuvi. Rozlišujú sa štyri strihy kopýt. StraightFit – pre ľudí so širšími palcami na nohách. Narrow – pre úzke chodidlá. Hallux Valgus – zväčšený priestor pre kĺb palca. Wide – klasický strih päty a širšia časť prednej časti chodidla.

Doprajte si čas pri výbere obuvi

Počas dňa dochádza k opuchu chodidiel. Preto je najlepšie kupovať topánky okolo obeda. Ráno by ste mohli kúpiť obuv príliš úzku a večer naopak širokú. Páni s úzkou a malou nohou by sa nemali ostýchať nakupovať v dámskej časti obchodu. Ide predsa o pohodlie a zdravie nôh. Ak nosíte radi hrubšie ponožky alebo máte špeciálne vložky do topánok, zoberte si ich so sebou na nákup. Nikdy si nezabudnite odskúšať obe topánky. Väčšina ľudí má každé chodidlo inej hrúbky. Nehanbite sa v obchode v skúšaných topánkach poprechádzať, zaskákať, pootočiť priehlavkom nohy. V prípade, že sa chystáte na výstupy, mali by ste mať medzi prstami a špičkou topánky dostatok priestoru.

Turistické topánky na všetky aktivity

V špecializovaných predajniach nájdete veľa druhov topánok určených na turistiku. Hlavné rozdelenie je na topánky vhodné na vysokohorské túry alebo na turistiku v lese. Na ťažšie výstupy je potrebná obuv s tvrdou podrážkou. Takéto topánky sú označené písmenami B, C, D a naopak topánky označené písmenom A majú podrážku mäkkú. V našich končinách sa využívajú medzinárodné označenia turistickej obuvi podľa typu aktivity.

Na prechádzky v lese alebo na ľahšie turistické aktivity sú určené topánky označené slovom HIKING. Výhodou hiking obuvi je, že ju využijete počas celého roka aj na bežné chodenie po meste.

Na dlhšie chodenie po lese s väčšou záťažou si kúpte obuv BACKPACKING. Tento typ je vyrobený z tvrdených materiálov a preto nie je vhodný na denné nosenie.

Najuniverzálnejšou turistickou obuvou sú topánky označené ako TREKKING. Majú už síce tvrdšiu podrážku a sú o niečo ťažšie, ale dajú sa využiť v kamenistom teréne a na menšie výstupy. Trekking topánky sú vyrobené z odolných materiálov s vysokou trvanlivosťou. Ich cena je o niečo vyššia ako u hiking obuvi, ale vydržia vám aj dlhší čas.

Pre nadšencov kopcov a horolezectva sú vhodné topánky APPROACH. Dá sa s nimi zdolať kopec, ale nie sú tvorené pre náročné výstupy. Tento typ má tvrdú podrážku, spevnenú špičku a šnurovanie je vedené až k prednej časti topánky. Takéto šnurovanie zabezpečuje cit chodidla a lepšie možnosti sťahovania podľa potreby.

V prípade, že sa chystáte na expedíciu do ťažkých terénov siahnite po topánkach MOUNTAINEERING. Nerobí im problém vysokohorská turistika a ani dlhšie nosenie. Tieto topánky sú vyššie a tým lepšie fixujú členky. Na ich výrobu sa využíva textil, ktorý je ľahší a viac odolný ako koža.

Zopár dobrých tipov

Do všetkých druhov topánok sa dajú zakúpiť aj špeciálne trekingové ponožky, ktoré majú polstrovanú pätu. Počasie vie byť v horách premenlivé a preto si zaobstarajte aj špeciálne návleky do daždivého počasia. Nezabúdajte na impregnáciu topánok. Predĺžite takto životnosť obuvi. Zároveň sprej preniká až k vnútorným vláknam a obnovuje sa hydrofóbna funkcia topánok. Sprej sa nanáša na celý povrch obuvi a na záver ho môžete zafixovať špeciálnymi voskami. Pri čistení turistických topánok nevyužívajte práčku, ktorá ich môže zničiť. Stačí vám mokrá handrička a tečúca voda, ktorou jemne zotrite nečistoty z povrchu aj z podrážky. Proti zápachu v topánkach môžete využívať spreje, ktoré sa striekajú priamo do vnútra obuvi alebo na nohy.

 

 

 

You may also like