Čo robiť, ak Vás v prírode zastihne búrka?

by spravca

Byť počas búrky vo voľnej prírode môže byť veľmi nebezpečné. Mnoho krát sa stalo, že takýto pobyt v prírode priniesol dokonca aj veľké nešťastia a smrteľné úrazy. Ako sa teda zachovať, ak Vás zastihne búrka v prírode?

Pravidlá bezpečnosti pri búrke

V prvom rade platí, že už pri prvých náznakoch búrky sa snažte dostať do bezpečia. To znamená, že ak z diaľky zbadáte búrkové mraky, nečakajte na hrmenie a blesky. Čo najskôr sa choďte schovať, najlepšie niekam dovnútra. Nie vždy je to však možné. Najmä letná búrka totiž dokáže prihrmieť za pár minút a človek jednoducho nestihne utiecť. Ak sa ocitnete v podobnej situácii, mali by ste dodržať tieto pravidlá.

  1. Zbavte sa kovov. Kovové predmety sú totiž počas búrky doslova magnetom na blesky. Takže uložte telefón, fotoaparát, ale aj tyče od stanu a všetky kovové veci čo najďalej od seba. Elektroniku samozrejme vypnite. Počas búrky sa neodporúča telefonovať.
  2. Nezostávajte na vysoko položených miestach! Ak sa práve nachádzate na vrcholku kopca, prípadne na skale, čo najskôr zíďte nižšie. Mali by ste vyhľadať čo najnižšie položené miesto a na ňom zotrvať, kým búrka neprejde.
  3. Pozor na vlhké miesta. Veľkou chybou by bolo postaviť sa napríklad do kaluže vody. Počas lejaku je zrejme ťažké nájsť suché miesto. V tom prípade si pod seba položte nejaký izolujúci materiál. Napríklad batoh alebo gumovú podložku.
  4. Zaujmite bezpečnú polohu. Skrčte nohy a hlavu zohnite medzi kolená.
  5. Čím ďalej od stromov. Neodporúča sa schovávať sa pod koruny stromov. Vzdialenosť medzi Vami a najbližším stromom by mala byť aspoň taká, ako je približná výška stromu.

Ak dodržíte tieto pravidlá, s najväčšou pravdepodobnosťou prečkáte búrku bez ujmy na zdraví. Odporúča sa však aj preštudovať si trasu ešte predtým, ako sa na túru do prírody vydáte. Ak je na blízku nejaká horská chata, budete o nej vedieť vopred a v prípade búrky sa v nej môžete schovať.

 

FOTO: © Balazs Kovacs Images / Dollar Photo Club

You may also like