Pozor na oheň v prírode

by spravca

K zálesáckemu štýlu života určite patrí aj nejaká tá vatra. Opekané špekáčiky, gitara pri ohni a veselé pesničky. Avšak pozor na to, aby sa dobrá nálada nezmenila v katastrofu. Ak nie je oheň v prírode pod kontrolou, môže narobiť veľké problémy. Prečítajte si teda zásady správneho zakladania ohňa v prírode.

Kde oheň nesmiete zakladať?

Ak máte prírodu naozaj radi, musíte sa k nej správať nanajvýš zodpovedne a s úctou. Inak to nie je ani čo sa týka zakladania ohňa. Na Slovensku platí, že oheň sa smie zakladať len na vyznačených miestach, a to na verejných ohniskách a táboriskách. Bohužiaľ, tých nie je veľa. A preto sa zakladaniu ohňa vo voľnej prírode nedá vyhnúť. Určite tak ale nerobte v chránených oblastiach, národných parkoch a iných výnimočných lokalitách! Aby Vaša opekačka neskončila podobne, ako neslávne známy prípad hradu Krásna hôrka…

Ak sa teda rozhodnete založiť si oheň v prírode, zvoľte si miesto, ktoré nie je suché. Ideálne je, ak si oheň založíte pri potôčiku, č jazierku. V žiadnom prípade nezakladajte oheň na mieste s vyschnutým lístím, či trávou!

Ďalšie zásady bezpečného zakladania ohňa v prírode

Okrem toho, že si pri zakladaní ohňa v prírode treba nájsť vhodné miesto, je nutné dodržiavať aj ďalšie zásady.

  1. Miesto, kde sa chystáte oheň založiť, dokonale vyčistite. To znamená, že musíte odstrániť všetky listy, trávu a konáriky. Zem vyčistite až do úrovne hliny.
  2. Ohnisko obložte. Použite na to kamene a skaly. Ak ho nemôžete obložiť, vykopte do zeme jamu, v ktorej oheň založíte.
  3. Majte vždy po ruke dostatočné množstvo vody, aby ste v prípade potreby mohli oheň uhasiť.
  4. Nenechávajte ohnisko bez dozoru! A to ani na krátku chvíľu. Nie je vhodné ani nechať ohnisko strážiť deťom.
  5. Pri výbere vhodného miesta sa pozerajte aj hore. Oheň nezakladajte pod stromami. Mohli by sa chytiť vetvy.
  6. Ak fúka vietor, oheň nezakladajte vôbec.
  7. Po skončení opekačky nezabudnite ohnisko dokonale uhasiť. Môžete ho pre istotu zasypať aj hlinou. Odíďte, až keď si budete istý, že ste oheň dokonale uhasili.

Ak ste správny zálesák a prírodu milujete, je aj vo Vašom záujme ju chrániť. A bezpečné zakladanie ohňa je to najmenej, čo môžete urobiť.

 

FOTO: © Valery Shanin  / Dollar Photo Club

 

You may also like