Cyklovýlety sa dajú pohodlne absolvovať aj s deťmi

Cyklovýlety sa dajú pohodlne absolvovať aj s deťmi

by spravca

Posledný rok sme svedkami toho, že ľudia sa naučili chodiť do prírody viac, ako sme boli zvyknutí. Prekážkou už nie sú ani malé deti, s ktorými sa dajú absolvovať rôzne zaujímavé výlety dokonca aj na bicykli.

Všetko závisí od veku a schopností dieťaťa

Ani fakt, že vám do rodiny pribudol nový člen nie je dôvodom na to, aby ste sedeli túto letnú sezónu doma. Hoci je dovolenka, či výlet s malými deťmi o niečo zložitejšia, ak si všetko naplánujete a poriadne sa na cestu vybavíte, nie je sa čoho obávať. V posledných mesiacoch vidíme obrovský a stále zvyšujúci sa záujem o cyklistiku a nákup bicyklov. V obchodoch ich je nedostatok a to najmä preto, že tomuto športu sa začali venovať aj ľudia, ktorí ho predtým ignorovali. Na bicykli sa totiž dajú zažiť pekné chvíle s rodinou a priateľmi, no okrem toho je výhodou aj spoznávanie nových neprebádaných miest a fyzická aktivita človeka. Ak to všetko spojíme dokopy, cyklodovolenky a cyklovýlety sú naozaj prínosom pre celú rodinu.

Kým dospelému človeku stačí klasická výbava akou je bicykel, prilba a športové oblečenie, pri deťoch musíme všetko prispôsobiť ich veku , schopnostiam a bezpečnosti. Znamená to, že úplne iné požiadavky na výlet má batoľa, úplne iné 5 ročné a 12 ročné dieťa. Pri tých starších je potrebné vybrať kvalitný, pohodlný a bezpečný bicykel, ktorý sa dá prispôsobiť presne ich výške. Zabudnúť netreba ani na bezpečnostné prvky a chrániče, ktoré by mali byť samozrejmosťou počas každej, aj krátkej jazdy. Rodičia by mali veľmi dobre zvážiť, aké sú fyzické schopnosti ich detí, aby nedošlo k prílišnému vyčerpaniu alebo k tomu, že zostanete uprostred trasy a dieťa sa nebude chcieť ďalej pohnúť. Odporúčame začať s menšími výletmi a postupne ich predlžovať.

Sedačka alebo cyklovozík?

Pri tých najmenších je dôležité rozhodnúť sa, či investovať do cyklosedačky alebo cyklovozíka. Zvážiť vždy treba viacero faktorov a tým je vek dieťaťa a dĺžka výletov. Sedačky sú vhodné pri menej náročných trasách, ktoré vám úplne postačia na klasické niekoľkokilometrové výlety. Nie sú finančne náročné, takže sa vaša peňaženka celkom poteší. Na druhej strane, ale keď máte ešte veľmi malé dieťa, s ktorým chcete prebádať väčšiu oblasť, odporúčame pozrieť si cyklovozíky. Tie sú určené pre vášnivých cykloturistov, ktorí sa chodia na bicykli prevetrať pravidelne. Výhodou je, že dieťa v ňom má vlastný priestor a pohodlie a proti hmyzu či poveternostným podmienkam je chránené plášťom s prieduchmi. Cyklovozík je vhodný pre deti od 2 mesiacov, no aj tu treba prispôsobiť náročnosť trasy.

Samozrejme zabudnúť netreba ani na dopravu. V prípade, že sa s bicyklami vyberiete na vzdialenejšiu dovolenku do hôr alebo k moru, bude ich treba umiestniť do auta. Veľmi dobrým pomocníkom, ktorého oceníte je nosič bicyklov na ťažné, kde bicykle pohodlne umiestnite bez toho, aby vás pri jazde obmedzovali. Ani zvyšné veci, akými sú batožina neodporúčame nakladať do interiéru auta. Zmenšíte tak priestor pre rodinu, čo je pri deťom dosť nepohodlné. Najlepším riešením sú strešné boxy, z ktorých si na trhu môžete vyberať podľa vašich požiadaviek. Nezabudnite na všetko myslieť v dostatočnom predstihu, aby vás počas cesty nič neprekvapilo.

You may also like