Úžitkové vs. športové štvorkolky: aký je rozdiel?

Úžitkové vs. športové štvorkolky: aký je rozdiel?

by spravca

Štvorkolka patrí medzi najpopulárnejšie motoristické prostriedky u nás na Slovensku i v zahraničí. Podobne ako pri autách alebo motorkách, vývoj štvorkoliek ide dopredu. Vybrať si vhodnú štvorkolku preto nemusí byť jednoduché. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli spísať dokopy článok, ktorý popíše jednoduchý spôsob, ako si vybrať štvorkolku.

Základom je konštrukcia štvorkolky. Z tohto pohľadu sa rozdeľujú na 2 hlavné kategórie:

  • ATV, známe ako rekreačné, úžitkové a pracovné štvorkolky,
  • QUAD, známe ako športové štvorkolky.

Podľa toho, ako chcete danú štvorkolku využívať sa môžete rozhodnúť, či ju chcete využívať pre športové alebo úžitkové účely. Hoci sa to môže zdať byt ľahké, nemusí to tak byť, nakoľko sa tieto typy môžu prelínať.

Ešte pred kúpou 

Či už sa rozhodnete kúpiť jeden alebo druhý typ štvorkolky, zistite všetky informácie ktoré môžete o kvalite každej značky, dostupnosťou náhradných diel a schopnosti vybavovať prípadné reklamácie. Ušetríte si tak zbytočné starosti a financie.

Úžitkové štvorkolky

Tento typ štvorkoliek, ako napr. štvorkolky can am sú robustné a vyššie a poskytujú perfektnú ochranu voči vode a blatu. Z oboch strán majú plastové alebo oceľové rámy, ktoré sú určené ako nadstavby a nosič batožiny. Ich hlavným účelom je poskytnúť ťažnú silu, trakciu alebo prejsť terénom. Pomáha tomu vyššia hmotnosť, vyššie zdvihy pérovania a náhon na všetky štyri kolesá.

Zvyčajne sa takáto štvorkolka využíva na letiskách, stavbách, poliach, farmách a lesoch, no môžu sa využiť aj vo voľnom čase na výlety. Skvelé schopnosti do terénu sú dané pripojiteľným predným náhonom, automatickou prevodovkou, schopnosťou brzdiť motorom a uzávierkami predných diferenciálov.

Športové štvorkolky

Tento typ štvorkoliek má náhon iba na zadné kolesá. Na pohľad majú športový dizajn a sú výkonnejšie a širšie ako iné štvorkolky, ako sú práve úžitkové štvorkolky. Ich skvelé jazdné a dynamické vlastnosti sú dosiahnuté vďaka malej hmotnosti a nízkemu ťažisku. Slúžia hlavne na zábavu, ako sú preteky, drifty, lietanie vzduchom alebo všeobecné vyčíňanie.

Majú automatickú alebo mechanickú prevodovku. Pri automatických štvorkolkách sa o všetko radenie stará prevodovka, zatiaľ čo vy sa môžete venovať vlastnej jazde. Tá je vďaka tomu menej namáhavá. Taktiež nie sú primárne určené pre prirodzené vyčíňanie, ale skôr na pohodlný výlet do prírody.

Mechanické prevodovky s nožným radením funguje podobne ako u motorkách, vrátane ručného ovládania spojky.

 

 

You may also like