Kde v horách prenocovať počas viacdennej túry

Kde v horách prenocovať počas viacdennej túry

by spravca

Nízkonákladové dovolenky je možné naplánovať rôznym spôsobom. Veľmi lacno vás vyjde predĺžený víkend v horách mimo hotelov. Chce to len trošku plánovania a samozrejme, že sa musíte uspokojiť s nižším komfortom s ohľadom na hygienu a pohodlie pri spaní. Kde je možné v horách prenocovať bez využitia služieb hotelov?

Príprava je základ

Ak chcete prenocovať v horách počas túry, musíte so sebou niesť väčšiu záťaž. Okrem jedla a pitia budete potrebovať pomôcky na spanie pod širákom, napríklad spací vak, karimatku alebo skladný stan. Takýto náklad na chrbte dá zabrať aj trénovaným trekerom. Preto je nutné, aby ste kúpili turistické topánky. Keďže vyššia záťaž na chrbte dá zabrať členkom, turistická obuv by mala byť vyššia so strihom nad členky. Pánska i dámska turistická obuv dodá chodidlám odpruženie a členkom oporu pri stúpaní.

Riešením je bivakovanie

Spať v prírode je možné aj bez stanu. Takéto prenocovanie sa volá bivakovanie. Bivakovanie nie je v zásade zakázané nikde okrem chránených oblastí a národných parkov. Nie pre každého je tento spôsobom nocovania prijateľný. Dobrodruhovia ho však ocenia a navyše vás bivakovanie nestojí ani cent. Pozor na to, že pri bivakovaní nesmiete založiť oheň a ani vytvoriť prístrešok.

Stanovanie

Pred túrou vo vami vybranej oblasti si prečítajte pravidlá a návštevný poriadok. V niektorých lesoch je možné stanovať mimo kempov a niekedy sú v lesoch vyhradené tiež miesta na rozloženie ohňa. Mimo povolených oblastí stan nerozkladajte. Lesná stráž vás môže odhaliť a nevyhnete sa pokute. Opäť platí, že bivakovanie by nemalo byť postihované pokutou, pretože sa nedefinuje v žiadnom zákone.

Útulne a horské chaty

Niektoré horské chaty a útulne sú vcelku dobre vybavené. Je jasné, že štandard hotela nedosahujú, ale na jednu noc postačia. V horských chatách môže byť počas letnej sezóny plno, a preto sa vopred informujte o možnosti prenocovania a rezervujte si miesto. Vo väčšine prípadov vám v chate aj napriek plnej obsadenosti dovolia prespať v spacom vaku. Ak máte rezerváciu, ujde sa vám lôžko. Nie vždy rátajte s pitnou vodou a toalety sú len suché. Lepšie vybavené chaty poskytujú možnosť objednania raňajok.

Útulne môžu mať rôznu formu. Niektoré sú postavené len ako prístrešok, niektoré sú súčasťou salaša a iné vyzerajú ako malá chatka. Lepšie vybavené útulne majú na prespatie priečky, na ktoré si uložíte spacák. V iných ležíte na udupanej zemi. V útulniach platí nepísané pravidlo, že ich treba zanechať v takom stave, ako ste ich našli. Znamená to, že naštiepete drevo a odnesiete si so sebou odpadky, ktoré vytvoríte.

 

You may also like