Zastihla vám v horách búrka? Čo robiť a čomu sa vyhnúť

Zastihla vám v horách búrka? Čo robiť a čomu sa vyhnúť

by spravca

Pozerať sa na kvapky dažďa stekajúce po oknách alebo na blesky v diaľke v pohodlí domova je upokojujúce. Nikto však nechce zažiť búrku vonku a nedajbože v horách. Napriek tomu, že sú predpovede počasia vďaka technologickým vychytávkam čoraz presnejšie, občas vie počasie, hlavne vo vysokohorských oblastiach, prekvapiť priam z minúty na minútu. Čo robiť, keď vás v lese zastihne búrka? Hlavne nepodľahnite panike a dodržte nasledujúce pravidlá.

Pozorne sledujte predpoveď počasia

Pre každým výletom v horách sledujte predpoveď počasia. Ak hlásia dážď, radšej choďte len na prechádzku po okolí. Na samotnej túre sledujte oblohu a silu vetra. Majte po ruke nepremokavé oblečenie a kúpte si vodovzdorné turistické topánky. Vo všeobecnosti platí, že búrky prichádzajú popoludní, ale na toto pravidlo sa nedá spoľahnúť. Ak sa už k búrke schyľuje, tak sa jej nesnažte utiecť. Bežci i chodci blesky priťahujú.

Čomu sa počas búrky vyhýbať

Ak sa nachádzate na kopci, snažte sa zísť do nižšie položených miest. Pri zostupe vás ochráni protišmyková turistická obuv, ktorú nájdete vo verzii pánska i dámska turistická obuv. Dávajte si pozor na vysoké stromy, ktoré stoja osamotene. Pozor aj na blízkosť skál alebo stien. Po zostupe si nájdite najnižšie miesto, pokojne aj nejakú dieru v zemi a všetky kovové veci odložte od seba na dva metre. Ak nenájdete dieru, sadnite si na svoj batoh alebo suché oblečenie. Oblečenie či batoh vás dokážu čiastočne odizolovať. Zaujmite ochrannú pozíciu – nohy majte skrčené pri seba a na nich položenú hlavu.

Hľadajte bezpečné útočisko

Ideálne by bolo, keby ste našli pred búrkou úkryt. Napríklad prístrešok pre zvieratká, kabínku lanovky alebo sa snažte dostať do svojho auta, v ktorom ste v bezpečí. Ak sa nachádzate v hustom lese, tak by ste mohli byť čiastočne chránení, ale pri silnom vetre vám bude hroziť pád stromu alebo konárov.

Čo robiť po zásahu bleskom

Ak bol niekto z vašej skupiny zasiahnutý bleskom, tak má 50 % šancu, že prežije. Po zásahu bleskom nehrozia veľké popáleniny. Hlavné riziko tkvie v zástave srdca. Preto je nutné zistiť, či postihnutý dýcha a bije mu srdce. Ak áno, tak urýchlene privolajte pomoc. V opačnom prípade sa pustite do oživovania. O svoje bezpečie sa obávať nemusíte, pretože blesk prejde človekom behom sekundy.

 

 

You may also like