Hurá do prírody zažiť nové dobrodružstvá

Hurá do prírody zažiť nové dobrodružstvá

by spravca

Síce nám za oknami práve zúri zima, ale ani sa nespamätáme a začnú kvitnúť prvé jarné kvietky. S otepľovaním sa naše aktivity presúvajú z interiéru do prírody. Čoraz viac ľudí prepadá čaru pobytu v prírode dlhšom ako pár hodín. Stanovanie, kempovanie a niekoľkodňové dobrodružstvá v prírode sú protipólom konzumného mestského života. A nepotrebujete veľa. Stačí vám stan a niekomu dokonca len spacák.

Pobyt v prírode nadivoko alebo v stane?

Je jedno, či sa rozhodnete pre pobyt v prírode v stane, alebo nadivoko len v spácaku. Vždy ide o dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda. A ak vám nevyhovuje divoká príroda, môžete sa na noc utiahnuť do kempu. Niektoré z nich sú lepšie vybavené ako hotely vyššej kategórie. Obmedzovať sa nemusíte ani vo výbere stanu. Stan pre dve osoby, pre rodiny alebo autostan? Vyberie si naozaj každý. Okrem stanu budete samozrejme potrebovať aj spacák. Od spacáku závisí váš pocit pri spaní i po prebudení. V prípade, že budete v noci mrznúť, tak vaše ráno nebude príjemné. Nebezpečná je tiež vlhkosť číhajúca smerom od zeme. Preto vám odporúčame pri výbere spacáka neponáhľať a vybrať si správne s ohľadom na to, kde a ako často budete stanovať. Stany a spacáky rôznych rozmerov v širokej cenovej škále nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.

Spacáky pre náročných, dobrodruhov a pre príležitostných lesákov

Niektoré spacáky nie sú až tak lacné, ako by ste si mysleli. Napríklad trojsezónny spacák sa môže cenovo vyšplhať skoro k 300 €. Ak ho však budete intenzívne využívať, tak sa vám investícia vyplatí. Pre príležitostného lesáka, ktorý chodí do prírody len v lete, bude stačiť model za pár desiatok eur. Takzvané letné spacáky sú skladné a vážia pár gramov. Nečakajte však od nich teplotný komfort pri nižších teplotách. Trojsezónne spacáky zvládnu teploty okolo nuly a príjemne vás zahrejú. Pre ľudí, ktorí chodia len do kempu sú určené dekové spacáky. Tieto spacáky sú príjemné na spanie, nehodia sa do stanu, ale skôr do karavanu. Pozor na rozmery spacáka. Vyšší páni by si mali tento parameter poriadne overiť, pretože niektoré spacáky sa zaraďujú do kategórie pre ženy a nie sú tak priestranné. Dbajte aj na výber materiálu. Najkvalitnejšie je perie alebo duté vlákno. Spacáky plnené perím sú síce najdrahšie, ale tiež najkvalitnejšie. Príjemné hrejú, izolujú a sú ľahké. Na používanie len v lete vám bude stačiť syntetický spacák, o ktorý sa nemusíte starať a svoju úlohu splní aj vo vlhšom počasí.

 

 

 

You may also like