Ako vybrať ideálny stan na auto

Ako vybrať ideálny stan na auto

by spravca

Viete, ako strávite toto leto dovolenku? Ak pôjde o dovolenku v kempe, bude sa vám hodiť stan. Vyskúšajte tento rok stan na auto a už nebudete chcieť spať v inom. Pohodlie, priestor a bezpečnosť sú najväčšie devízy autostanov. Pre výber ideálneho stanu na strechu sa vám zídu nasledujúce informácie.

Materiál autostanu

Väčšina stanov na strechu auta sa vyrábajú z textilu, ktorý je povrchovo upravený proti prieniku vlhkosti. Plátenné stany sú ľahšie, ale ťažšie sa rozkladajú. Vyššiu triedu tvoria autostany, ktoré majú vrchnú a spodnú časť vyrobenú z laminátu. Do stanu na streche sa vchádza po rebríku. Priečky schodíkov by mali byť protišmykové. Niektoré stany majú schodíky osvetlené, čo ešte viac zvyšuje bezpečnosť.

Hmotnosť autostanu

Pri vykladaní stanu na strechu budete vždy potrebovať pomoc a je jedno, či pôjde o stany väčšie, alebo menšie. V tomto prípade hmotnosť autostanu nebude hrať úlohu. Hmotnosť stanu je dôležitá kvôli zaťaženiu vozidla. Pozor na to, že hmotnosť stanu môže spôsobiť problémy pri šoférovaní. Vopred si overte, akú záťaž znesie strecha vášho vozidla a tiež pneumatiky. Ide o podobný princíp ako v prípade, keď používate strešné boxy.

Manipulácia s autostanom

Všetky stany na auto sa rozkladajú veľmi jednoducho, ale je medzi nimi malý rozdiel. Stan na auto s mäkkou konštrukciou sa roztiahne po tom, ako vytiahnete z boxu schodíky. Tieto stany sú priestranné, dokážu sa v nich vyspať až štyri osoby. Stany s pevnou konštrukciou sú určené pre maximálne dve osoby. Opäť ich postavíte veľmi rýchlo, a to pomocou uvoľnenia západky. Pevné autostany nepresahujú šírku ani dĺžku strechy.

Veľkosť autostanov

Stany na auto sa vyrábajú v rôznej veľkosti. V najmenších prespí len jedna osoba. Najväčšie sú dostatočne pohodlné pre dve dospelé osoby s dvomi deťmi alebo pre tri dospelé osoby. Nedajte sa zmiesť údajmi od výrobcu a okrem počtu osôb preverte rozlohu plochy stanu určenej na spanie. Skvelé je, že väčšina stanov na auto má v spodnej časti umiestnený matrac, na ktorom sa spí veľmi pohodlne.

Doplnky a detaily autostanov

Stany na auto majú priezory po stranách a niektoré dokonca strešné okno. Pri používaní stanu potešia rôzne detaily ako uzamykateľné zásuvky na cennosti alebo odkladacie vrecká. Väčším rodinám odporúčame kúpiť prístrešky alebo prístavby, ktoré zväčšia priestorové možnosti autostanu.

 

You may also like