Celoročné pneumatiky: sú lepšie ako letné?

by spravca

Možno ste niekedy pri výmene pneumatík rozmýšľali nad tým, či zostanete verný klasickým sezónnym pneumatikám alebo presedláte na celoročné. Touto otázkou sa zaoberá stále väčšia časť vodičov, no nie vždy sa vedia dobre rozhodnúť. Aký je v nich rozdiel?

Rozdiely sú aj v tvare a vlastnostiach

Celoročné pneumatiky, nazývané aj univerzálne, sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Ide o pneumatiky, ktoré majú vlastnosti nielen letných, ale aj zimných modelov, čo predstavuje pre niektorých ľudí výzvu. Ich používanie ale závisí aj od miesta, v ktorom žijete a konkrétne od poveternostných podmienok. Čím väčší rozsah teplôt, výkyvov počasia alebo dopravných podmienok treba vziať do úvahy, tým je výroba a používanie tohto špeciálneho druhu náročnejšia.

Ak by sme sa pozreli na porovnanie zistíme, že letné pneumatiky a celoročné sú iné už na prvý pohľad. Odlišujú sa nielen tvarom, ale aj dezénom a gumovou zmesou. Nejde teda o rovnaké výrobky, ktoré by sa dali nahrádzať. Celoročná pneumatika má vyšší počet lamiel, ktorých úlohou je zabezpečiť, aby sa auto dobre správalo aj na zasneženom povrchu. Ak má pneumatika viac zárezov v behúni, spôsobuje to stratu pevnosti, čo ovplyvňuje priľnavosť pneumatiky. V praxi to znamená, že gumy nedokážu dobre brzdiť a to nielen na mokrom, ale aj suchom povrchu. Práve takéto správanie je veľmi nebezpečné a môže vodiča zradiť v ťažkej chvíli. Spoločným znakom letných aj univerzálnych pneumatík je používanie všetkých troch typov behúňov a to smerového, symetrického a asymetrického.

Každý druh má svoje označenie

Odlíšiť letné pneumatiky od celoročných nie je nič zložité a dokáže to úplne každý. Letné sú typicky označené na základe sezóny, s ktorou súvisia. Naopak, na celoročných nájdeme označenie pneumatík M+S, čo v preklade znamená blato a sneh. Okrem toho môžeme ale nájsť aj iné označenie a to v podobe piktogramu troch vrcholov so snehovou vločkou. Pri takýchto symboloch je často uvedený aj popis ALL SEASON, preto je takmer nemožné si ich pomýliť.

Výrobcovia využívajú ešte ďalšie symboly, vďaka ktorým motorista zistí, že ide o pneumatiku vhodnú pre celoročné využívanie a v rôznych podmienkach. Ak by sme sa pozreli na test pneumatík, zistili by sme, že celoročné sa skôr podobajú zimným modelom. Každý majiteľ vozidla, ktorý rozmýšľa nad kúpou univerzálneho druhu by mal vedieť, že tie sú vlastnosťami lepšie ako klasické letné, no horšie ako zimné modely. Aj napriek mnohým ich výhodám sa z pohľadu kvality a jazdných vlastností s klasickými sezónnymi modelmi porovnávať nedajú. Preto si dobre rozmyslite, aké pneumatiky si na auto obujete.

 

You may also like