Chcete jazdiť v lese? Kúpte si kvalitný horský bicykel

by spravca

Jazda na bicykli patrí v našich končinách k veľmi obľúbeným činnostiam. Niektorí z vás využívajú bicykel na cestu do práce, iní na športovú jazdu po vytýčených cyklotrasách a niektorí obľubujú adrenalínovú jazdu po lese. Lesný terén vie byť riadne náročný, a preto je na jazdu po ňom potrebný špeciálny horský bicykel.

Horský bicykel pre adrenalínové zážitky

Na Slovensku máme množstvo nádherných lesov, ktorých krásy sa dajú odkrývať nielen pešou turistikou. Vybočením zo stereotypu je iste adrenalínová jazda na horskom bicykli. Horský bicykel je určený na jazdu po nespevnených terénoch. Konštrukcia takýchto bicyklov umožňuje lepšiu kontrolu a stabilitu jazdy, presnú ovládateľnosť a zvládanie náročného terénu. Odlišuje sa od ostatných typov bicyklov menším rámom a vyvýšeným stredom. Kolesá horského bicykla tlmia možné nárazy vďaka odpruženému systému. Nerátajte však s tým, že si na horskom bicykle zajazdíte kvalitne i v meste. Na klasickej ceste by sa vám na ňom nejazdilo pohodlne kvôli vyššej hmotnosti a valivému odporu.

Na toto si pri kúpe horského bicykla dávajte pozor

Horské bicykle nie sú len pre pánov. Samozrejme, že sa vyrábajú aj dámske bicykle vhodné do horského terénu. Pri oboch typoch si dávajte pozor na isté parametre, ktoré rozhodnú o pohodlnosti vašej jazdy. Pri výbere horského bicykla sa rozhodujte taktiež na základe spôsobu vašej jazdy. Na bežné občasné jazdenie vám bude stačiť bicykel rekreačný. Pre zanietených športovcov sú na výber bicykle športové a profesionáli siahajú po horských bicykloch označovaných ako závodné. Prehľad o typoch a cenách horských bicyklov získate na internetovej stránke inSPOTline. Internetový obchod inSPORTline je zárukou veľkého výberu horských bicyklov a skvelých cien.

Materiál

Pri výrobe rámu horského bicykla sa využíva viacero materiálov. Ak chcete ušetriť, kúpte si bicykel s hliníkovým rámom. Menšia investícia sa však odrazí na tuhosti, zníženom komforte jazdy a vyššej hmotnosti bicykla. Oceľové rámy sú pružné, lacné, ale podliehajú korózii a bicyklom dodávajú vyššiu váhu. Top kvalitu vám zaručí karbónový rám, ktorý je veľmi ľahký a nerobia mu problém akékoľvek vibrácie pri jazde po kopcoch.

Odpruženie

Horské bicykle majú odpruženú prednú vidlicu alebo môžu byť celoodpružené. Pevné bicykle sú ľahšie a umožnia vám rýchlejšiu jazdu. Sú samozrejme lacnejšie. Celoodpružené horské bicykle poskytujú vysoký komfort jazdy, prekonajú ľahko všetky prekážky a poradia si taktiež s jazdou po asfaltovom povrchu.

Veľkosť kolies

Horské bicykle sa vyrábajú s 26, 27,5 a 29 palcovými kolesami. Lepšie jazdné vlastnosti dosahujú bicykle s kolesami väčších rozmerov. Menšie kolesá sa lepšie ovládajú a akcelerujú, väčšie lepšie zvládajú nerovnosti povrchu.

 

 

You may also like