Ktorý typ okien je pre vás ten pravý?

by spravca

Rozhodujete sa momentálne o tom, ktoré okná by sa hodili do vášho domu alebo bytu? Napriek tomu, že plastové okná sú v súčasnosti najžiadanejšie, máte na výber i iné možnosti. Hliníkové, drevené, plastové okná. Všetky majú svoje výhody i nevýhody. Záleží len od vášho očakávania a finančných možností, ktorý typ si vyberiete.

Drevené okná

V minulosti sa v našich končinách vyrábali iba okná z dreva. I dnes nájdete v mnohých domácnostiach drevené okná staré desiatky rokov. Ich výmenu majitelia iste zvažujú. Možno ich odrádza len to, že by plastové okná a ich cena presiahla finančné možnosti domácnosti. V úvahu pripadá i renovácia, ktorá v konečnom dôsledku vyjde drahšie ako samotná výmena okien. Pre klasikov niekedy neprichádza do úvahy iný variant ako okná drevené. Je pravdou, že drevo ako ekologický a prírodný materiál pôsobí veľmi príjemne na prvý pohľad. Pri bližšom skúmaní vlastností drevených okien však potešení nebudete. Kvalitné drevené okná sú zväčša vyrábané zo smreku, borovice alebo dubu. Cenovo sa približujú k plastovým oknám. Budú vás však stáť dodatočné peniaze a čas, pretože vyžadujú pravidelnú údržbu. Drevo je aj napriek tomu náchylné na pukanie, tvorbu trhlín a prenikanie vody do miestnosti.

Hliníkové okná

Hliník je veľmi odolný materiál, ktorý má i iné prednosti. Tepelnoizolačné vlastnosti hliníka sú porovnateľné s plastom. Ak plánujete vo vašom dome veľké sklenené plochy alebo výstavbu zimnej záhrady, nezostáva vám nič iné ako kúpa hliníkových okien. Ostatné materiály by totiž neuniesli záťaž, ktorú veľké plochy vyžadujú. Hliník je veľmi pevný, a preto sa využíva taktiež na výrobu vchodových dverí. Plastové vchodové dvere sú skvelou voľbou, ale hliník je stabilnejší a bezpečnejší. Hliníkové okná i dvere nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Navyše si môžete vybrať rôzny dizajn i farbu. Práškové nástreky a laminácia vedia vyčarovať požadovaný farebný odtieň hliníka podľa vašich predstáv. K hliníkovým oknám je vhodné zvoliť izolačné dvojsklo alebo trojsklo.

Plastové okná

Plastové okná hrajú prím na slovenskom trhu už niekoľko rokov. Ich cena sa vďaka veľkej ponuke neustále znižuje. Kvalita plastových okien presviedča čoraz viacej ľudí, aby vymenili svoje staré okná za plastové. Okrem skvelých tepelnoizolačných vlastností sú plastové okná s kvalitným tesnením zárukou relaxu počas celého dňa. Plastové okná vo veľkomeste akým je Bratislava sú viac ako žiadané. Hluk z ulice vie riadne znepríjemňovať život. Plastové okná zabraňujú prenikaniu ruchu z ulice, šetria energiu i vás čas venovaný ich údržbe. Pri oknách vyrobených z plastu je cena naozaj priamo úmerná kvalite. Navyše nie ste obmedzovaní ani farebne. Klasická biela farba sa dá nahradiť drevenou textúrou alebo inými hnedými odtieňmi. Tieto farebné variácie sú možné vďaka fóliám a plášťom, ktoré zvyšujú odolnosť okna. Podľa vašich finančných možností si môžete vybrať okná so 4 až 8 komorami, dvojsklom alebo trojsklom. Kvalitné plastové okná majú dlhú životnosť a nikdy nesklamú.

 

 

 

 

 

You may also like