Čo robiť, ak v lese stretnete medveďa?

by spravca

Naozaj hrozivá predstava, čo poviete? Našťastie, strety medveďa a človeka v prírode, sú skôr výnimočné. To ale neznamená, že sa to nemôže stať. Ak ste aktívny turista, ktorý trávi v lese naozaj veľa času, mali by ste byť na takú situáciu pripravený.

Čo určite nerobiť

Najprv si povieme, čo by ste v prípade stretu s medveďom, v žiadnom prípade robiť nemali! Určite nevyťahujte mobil, aby ste si túto vzácnu chvíľu zvečnili. Mohla by to byť vaša posledná fotografia. Najmä ak by ste použili blesk. Nekričte, ani bezhlavo neutekajte. Verte, že medveď je omnoho lepší bežec ako vy. A najmä v lesnom teréne. Neodporúča sa tiež šplhať na strom. Aj v tejto disciplíne sú medvede zručné. A ak sa vám nepodarí rýchlo vyšplhať do výšky aspoň štyroch metrov, medveď by vám mohol poľahky dolapiť.

Ideálne je medveďovi sa vyhnúť

Čo to znamená? Správajte sa tak, aby o vás medveď vedel. Neznamená to, že pri prechádzke lesom máte vrieskať. No ak ste v skupine, určite pomôže rozhovor. Ak ste osamote, môžete si pískať, spievať alebo mierne pustiť hudbu. Prečo? Môžete si byť istí, že ani medveď sa s vami nechce stretnúť. Ak bude vedieť, že v jeho blízkosti sa nachádza človek, s najväčšou pravdepodobnosťou sa mu vyhne. Dôležité je tiež držať sa turistických trás. Medvede už vedia, že v týchto častiach lesa je vyšší pohyb ľudí. A tak sa im snažia vyhnúť.

Čo v prípade, ak už k stretu dôjde?

Ak sa v tejto nebezpečnej situácii ocitnete, dôležité je správne identifikovať „náladu“ medveďa. Môžu nastať tieto prípady:

  • Medveď vás nezaregistroval. Máte veľké šance, že sa stretu vyhnete. Sledujte medveďa a potichu ustupujte do bezpečia.
  • Medveď vás zbadal, ale nereaguje. Jemným hlasom sa mu prihovárajte a pomaly mávajte rukami nad hlavou. Medveď tak identifikuje, že sa jedná o človeka. Pomaly ustupujte a medveďa neustále sledujte.
  • Medveď vás zbadal a približuje sa. Nehľaďte mu do očí, pretože ho to môže vyprovokovať. Nekričte, nič doňho nehádžte, nesnažte sa ho odplašiť a ani neútočte! V takej chvíli zostaňte stáť a počkajte, ako bude medveď reagovať. Ak tiež zastane, skúste pomaličky vycúvať. Opäť sa mu prihovárajte miernym hlasom.
  • Medveď zaútočí. V takej chvíli vám ostáva jediné. Ľahnite si na zem tvárou dolu a chráňte si rukami krk a hlavu. Ak vás medveď otočí na chrbát, opäť sa snažte pretočiť na brucho. Hrajte mŕtveho. Medveď by mal vyhodnotiť, že nie ste nebezpečný a mal by sa vzdialiť.

Útoku medveďa sa dá vyhnúť, ak viete, ako treba zareagovať. V každom prípade vám držíme prsty, aby ste takéto situácie riešiť nemuseli!

 

 

You may also like