Turistika so psom - ako ísť najlepšie na to?

Turistika so psom – ako ísť najlepšie na to?

by spravca

Výlety do prírody v spoločnosti štvornohého kamaráta predstavujú vzácne spoločne strávené chvíľky a utuženie odvekého priateľstva človek a pes. Pozrite sa, kam môžete vyraziť so svojím psím miláčikom a čo by ste nemali zabudnúť so sebou zobrať. Horská turistika bude pre chlpáča odmenou, preto neváhajte a naplánujte si výlet do prírody.

Čo brať na vedomie?

Pes je tvor, ktorý k životu potrebuje každodenný pohyb. Napriek tomu horská turistika nie je vhodná pre každého chlpáča, čoho sú si skúsení psíčkari vedomí, no mnohí novopečení majitelia psíkov ich sily častokrát preceňujú. Svojho miláčika by ste nemali „ťahať“ na náročné túry, pokiaľ má zdravotné problémy. Psíka by ste mali nechať doma, ak trpí artritídou, srdcovými alebo inými závažnými ochoreniami. Nadmerná záťaž na ceste za vaším cieľom môže totiž viesť k zhoršeniu jeho zdravotného stavu.

Ak si chcete byť stopercentne istí, že vášmu psíkovi turistika neuškodí, dajte na radu zverolekára. Svojho psíka neberte na dlhé prechádzky ani v prípade, že nie je na dlhší pohyb zvyknutý. Najskôr začnite pozvoľna, kratšími trasami. Na dlhšie sa vydajte, až keď nadobudne lepšiu kondičku.

Vedeli ste, že? Pohyb psov po chodníkoch na území Tatranského národného parku je už dlhodobo diskutovanou témou. Psy do Tatier môžu, ale musia byť na vodiacom remeni a mať ochranný košík. Prísnejšie podmienky platia v chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany – tu platí zákaz voľného púšťania, vodenia a nosenia psov.

Ako sa riadne zbalíme na taký výlet?

Pred tým, ako vyrazíte do prírody so svojím kamarátom, musíte si dôkladne premyslieť, čo si na túru zoberiete. Nejdete predsa sami, ale aj so psíkom, ktorý sa bez niektorých vecí skratka nezaobíde.

Vôdzka a náhubok, pokiaľ si to turistická trasa vyžaduje. Aj keď je psík priateľský a neškodný, pravidlá je nutné dodržiavať a treba byť tolerantný k turistom, ktorí možno majú strach zo psov.

Niečo pod zub. Pod ten váš, ako aj pod tesák vášho „parťáka“. V batohu by ste si mali vyhradiť miesto na granule pre psov a obľúbené maškrtky. Voda a miska na vodu, by tiež nemali chýbať,  dali by sa na túre považovať nevyhnutnosťou.

Špeciálna obuv, a to nielen pre vás (napríklad poľovnícka obuv), ale aj pre vášho psíka. Pokiaľ máte topánky určené pre vášho štvornohého miláčika, nezabudnite mu ich zbaliť. Špeciálna obuv mu v náročnom teréne ochráni labky.

Lekárnička. Zranenia sa nevyhýbajú ľuďom ani psom, preto je dobré mať poruke výbavu na základné ošetrenie – obväz, prípadne dezinfekciu.

Vrecká. Ak si psík uľaví veľkou potrebou, nepatrí sa nechať po sebe neporiadok.

 

You may also like