Štvorkolky

Štvorkolky stále viac využívajú horskí záchranári i lesníci

by spravca

Mnohí ľudia ešte stále pochybujú, že je štvorkolka regulárne vozidlo a nielen hračka pre dospelých. Zlé meno si štvorkolky vyslúžili kvôli nezodpovednému správaniu jazdcov v lesoch a dokonca v chránenom území národných parkov. Napriek zlému menu sa štvorkolky posledné roky dostávajú na výslnie. Je to dané ich schopnosťou prekonať každý terén, čo plne využívajú horskí záchranári a lesní poľnohospodári.

Štvorkolky zachraňujú životy a zásobujú nedostupné miesta

Horskí záchranári využívajú štvorkolky nielen v lete, ale aj počas zimy. Na štvorkolke sa dá vďaka snehovým reťaziam dostať cez vysoké záveje. Druhou možnosťou je vymeniť kolesá za špeciálne snehové pásy skonštruované pre štvorkolky. Po ich nasadení sa štvorkolka podobá na snežný skúter. Prevezie však oveľa viac ako skúter a dokáže tiež odviesť viac pasažierov. Silné ATV alebo nákladné štvorkolky majú pohon na všetkých štyroch kolesách, takže im nerobí problém prejsť cez popadané vetvy a vyšplhať sa do kopca. Tieto schopnosti plne využívajú horskí záchranári. Malý, ale šikovný stroj im umožňuje prejsť pomedzi stromy a skaly k zranenému či uviaznutému návštevníkovi hôr. Na korbe sa dá previesť náklad s prvou pomocou alebo odviesť zranený človek. K štvorkolke je možné pripojiť navijak, pomocou ktorého je možné premiestniť prírodné bariéry. Stabilná konštrukcia v spojení so silným motorom je to, čo pred rokmi záchranárom chýbalo. Štvorkolky využívajú nielen horskí záchranári, ale tiež majitelia Štvorkolky vysokohorských chát, ktorí potrebujú previesť zásoby.

Neoceniteľná pomoc pre poľnohospodárov v lese

Podobne ako horskí záchranári sú na tom lesníci. V lese sa nachádza veľa zákutí a miest, do ktorých by sa s traktorom či inou ťažkou technikou nedostali. Pracovné štvorkolky nie sú trojkolky či motorky, ide o stroje podobné traktoru, ale v menšom, kompatibilnejšom rozmere. Oproti iným ťažkým strojom má štvorkolka výhodu i v tom, že nie je tak drahá ako špeciálne stroje. Príslušenstvo v podobne poľnohospodárskeho náradia (navijaky, korby, hydraulická ruka, ťahač) vedia zo štvorkolky urobiť pomocníka pre rôzne lesnícke činnosti. Samozrejme, že najčastejšie ide o prevážanie dreva alebo jeho premiestňovanie pomocou navijaka. Štvorkolky dokážu odviesť pomerne ťažký náklad a nenarobiť pri tom neporiadok ako traktor. V chránených územiach po víchrici je ich pomoc neoceniteľná. Nenarobia škodu, ale naopak škodu pomôžu odstrániť.

 

 

You may also like