Čo by ste mali vedieť o kempovaní

Čo by ste mali vedieť o kempovaní

by spravca

Láka vás myšlienka na tak trochu inú dovolenku? Vyskúšajte kempovanie. Ide o oslobodzujúci typ dovolenky, počas ktorej nie ste viazaní na jedno miesto, na jeden rezort alebo hotel. Vždy, keď sa vám miesto pobytu zunuje, zbalíte stan a vyrazíte do nového kempu. Kemping je obľúbený nielen na Slovensku, ale tiež v zahraničí. Pobyt pri mori sa aj pre vás môže stať cenovo dostupnejší. Ak vás táto myšlienka nadchla, prinášame vám zopár tipov pre začínajúcich kemperov.

Kúpte si poriadny stan

Kempovať môžete v karavane, možné je si prenajať v kempe chatku alebo postaviť stan. Ak sa rozhodnete pre stan, tak ušetríte. Pozor však na výber stanu. Sústreďte sa na značku, materiál a počet vrstiev plášťa, materiál konštrukcie, na možnosti vetranie, úložné priestory a tvar konštrukcie. V prípade, že preferujte komfort, odporúčame vám kúpiť stan na auto. Tento typ stanu je najviac pohodlný, priestranný, odolný, najrýchlejšie sa rozťahuje a ráno sa zaručene nezobudíte stuhnutí od vlhkosti zo zeme.

Vyberte si kemp a overte jeho služby

Väčšina nováčikov sa rýchlo nadchne pre nejaký kemp len z dôvodu, že má výbornú polohu. Rozložiť autostany a pozorovať priamo zo strechy automobilu vlny na mori je síce skvelé, ale dôležitá je tiež hygiena. Overte si počet toaliet i spŕch. Informujte sa o možnostiach varenia či stravovania, trávenia voľného času a nákupov. Dôležitá je tiež dostupnosť do najbližšieho mesta či cyklistické trasy. Ak ste so sebou zobrali nosiče bicyklov a vyložili na ne bicykle pre celú rodinu, iste chcete, aby ste ich poriadne prevetrali. Veľa o kempe vám napovie nielen oficiálne hviezdičkové hodnotenia, ale taktiež recenzie od turistov. V kempoch sa platí zväčša na osobu, ďalším poplatkom je suma za miesto, kde spíte – stan je lacnejší ako karavan. Zaplatíte tiež miestnu daň a v niektorých kempoch poplatok za elektrinu.

Výbava, ktorá sa vám zíde

Na kempovanie sa musíte zbaliť trošku odlišným spôsobom ako na pobyt v hoteli. Nebude vám stačiť len oblečenie a kozmetika. Kempovanie je predsa o tak trochu divokom štýle cestovania, a preto je nutné, aby ste si dokúpili i inú výbavu ako stan. Ak sa vám kempovanie zapáči, časom sami zistíte, čo všetko potrebujete a budete dokupovať stále nové a nové príslušenstvo či pomôcky. Avšak základná výbava kempera by mala pozostávať zo spacákov, plynového variča, panvice, hrnca, ostrého noža, dosky na krájanie, sady príborov, tanierov, termotašky a lampáša.

 

 

 

You may also like