Poľovnícke nože ako súčasť výbavy správnych lovcov

Lovecká sezóna v plnom prúde. Poľovnícke nože ako súčasť výbavy správnych lovcov.

by spravca

Aj vy patríte medzi milovníkov poľovníctva? V tom prípade ste tu správne! Ako dobre viete, bez povinnej výbavy na loveckú sezónu to jednoducho nepôjde. Okrem špeciálneho oblečenia, obuvi či zbrane budete potrebovať aj kvalitný poľovnícky nôž. Ako si vybrať ten správny a na čo všetky by ste sa pri jeho kúpe mali zamerať? O tom všetkom si povieme práve v tomto článku.

Nože boli veľmi vzácnymi nástrojmi už v dávnej histórii. Patrili k prvým zbraniam, ale tiež boli aj základným platidlom, ktoré neskôr vystriedali mince. Pre poľovnícke nože sú charakteristické materiály, ako napríklad drevo, koža či kosti. Takéto druhy nožov vynikajú aj loveckými motívmi, a tiež tradičnými tvarmi.

Aký nôž sa môže považovať za poľovnícky? Ak je používaný pri love na usmrtenie, ošetrenie alebo spracovanie, môžeme hovoriť, že ide o poľovnícky nôž. Ďalej sa rozdeľujú aj podľa ich konkrétneho účelu. Môže ísť napríklad aj o poľovnícke dýky, tesáky, meče či bodáky.

Najskôr si zodpovedajte tieto otázky

Predtým, ako sa vrhnete do výberu poľovníckeho noža, zodpovedajte si dôležité otázky:

    • Na čo konkrétne chcete poľovnícky nôž používať? 
    • Vyhovujú vám viac vreckové nože alebo s otvorenou čepeľou?
    • Aký máte rozpočet a koľko by ste chceli do tohto nástroja investovať?
    • Chcete ťažší alebo skôr ľahší nôž?
  • Akej by mal byť veľkosti?
  • Aký typ materiálu je najvýhodnejší?

Po tom, ako si zodpovedáte tieto otázky, sa môžete vrhnúť do nákupu svojho noža. Samozrejme, so všetkým vám môžu poradiť aj odborníci. Je však dobré mať istú predstavu predtým, ako pôjdete tento nástroj vyberať. V neposlednom rade, mali by ste sa zamerať aj na spôsob brúsenia a ošetrovania daného noža. To všetko závisí aj od materiálu, pre ktorý sa rozhodnete.

Multifunkčný nôž ako tá správna voľba

V lese na vás môžu čakať rôzne nástrahy. Preto by ste mali byť pripravení na všetky situácie. Skvelým pomocníkom môže byť v tomto smere aj multifunkčný nôž. Je skladný, ľahko sa s ním manipuluje a vyniká aj širokým využitím. Vo všeobecnosti obsahuje aj pílku na drevo, nožničky, vývrtku, skrutkovač, kliešte, prípadne aj baterku alebo lupu. Takýto multifunkčný nôž najčastejšie patrí k tým vreckovým. Je tak oveľa praktickejší, ako napríklad dýka. 

Náš tip: Pri multifunkčnom noži si dávajte pozor na poistný mechanizmus. Ten by mal byť totiž pri takýchto zatváracích nožoch samozrejmosťou. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k svojvoľnému otvoreniu noža, a to by bolo nebezpečné pre jeho majiteľa.

Investujte do vyššej kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu noža, pripravte si väčší rozpočet. To len však z toho dôvodu, aby ste investovali do vyššej kvality a funkčnosti. Určite pri výbere tohto nástroja nešetrite, neoplatí sa to. 

You may also like