Vieme, ako vybrať snehové reťaze

Vieme, ako vybrať snehové reťaze

by spravca

Myslíte si, že výber snehových reťazí je jednoduchý? Možno pri prvom nasadení reťazí zistíte, že ste nevybrali správne. Nikto učený z neba nespadol, a preto vám nezaškodí oprášiť si vedomosti a získať nové informácie ohľadom výberu i kúpy snehových reťazí.

Snehové reťaze podľa rozmeru

Prvý parameter, podľa ktorého sa reťaze rozdeľujú, je typ vozidla. Znamená to, že v obchodoch nájdete snehové reťaze na všetky veľkosti a druhy vozidiel – reťaze na dodávky, na SUV, autobusy a dokonca traktory. Druhým parametrom pre výber sú rozmery reťazí. Dajte si tú námahu a nahliadnite do návodu k vozidlu. Zistíte nielen to, ako veľké reťaze máte kúpiť, ale tiež obmedzenia. Niektoré vozidlá majú úzku štrbinu medzi podbehom a pneumatikou, pre iné dokonca reťaze nie je možné zohnať (náhradu za reťaze by ste mali dostať priamo od výrobcu). Zistite si tiež systém upínania reťazí. Lacnejšie modely sa zapínajú na háčiky a manipulácii s nimi vás bude stáť veľa nervov. Ak si chcete byť istí, že reťaze sadnú na rozmer pneumatík, kúpte textilné snehové reťaze. Tento typ reťazí sa rýchlo inštaluje, nepoškodí zimné pneumatiky či hliníkové disky.

Snehové reťaze podľa materiálu

Materiál snehových reťazí sme tak trochu načrtli. Kúpiť sa dajú textilné a kovové reťaze. Existuje tiež náhrada vo forme spreja, ale ten je len krajným riešením a z hľadiska zákona vo vyznačených úsekoch ciest klasické reťaze nenahradí.

Oceľové snehové reťaze

Kovové snehové reťaze sú veľmi odolné a vydržia dlho. Ich účinnosť je vysoká počas jazdy po zľadovatenej i silno zasneženej vozovke. Najefektívnejšie sú kovové reťaze so šikmou stopou. Najlacnejšie tie, ktorých vzor tvorí rebrík. Ak hľadáte zlatý stred, kúpte si reťaze so stopou v tvare písmena X alebo H.

Textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze sú univerzálne na všetky osobné vozidlá. Po nasadení sa počas jazdy vycentrujú a perfektne sadnú na koleso. Ich inštalácia trvá pár minút. Výhodu majú tiež v skladnosti a jednoduchej údržbe. Podľa testov sú veľmi účinné na ľade, menej pomáhajú v závejoch.

Na toto nezabúdajte

S nasadenými snehovými reťazami jazdite plynulo a neprekračujte rýchlosť 50 km/h. Pri rýchlej jazde by ste mohli poškodiť ventil, stratiť tlak v pneumatikách, zničiť disky alebo poškodiť zimné pneumatiky. Reťaze musíte nasadiť na hnaciu nápravu, u vozidiel s pohonom 4×4 na všetky kolesá. Snehové reťaze nikdy nenechávajte na pneumatikách v miestach, kde je viditeľný holý asfalt.

 

You may also like