Silný dážď overí vaše šoférske schopnosti

by spravca

Šoférovanie v silnom daždi je rovnako nepríjemné a nebezpečné ako šoférovanie po zľadovatenej vozovke. Nehodovosť sa počas dažďa zvyšuje až o 30 %. Z tohto dôvodu by ste sa počas šoférovania za nepriaznivých poveternostných podmienok mali vyhnúť zbytočným chybám. Dôležitá je pripravenosť na mimoriadne situácie a oboznámenie sa s nástrahami, ktoré na vás počas prudkého dažďa číhajú.

Nástrahy pri šoférovaní počas silného dažďa

Pri silnom daždi je vozovka značne klzká. Tento stav je spôsobený zmiešaním dažďovej vody s prachom a olejom na jej povrchu. Brzdná dráha vozidla sa v takomto prípade zvyšuje až desaťnásobne. V situácii kedy sa valí voda po ceste oceníte kvalitné zimné alebo letné pneumatiky. Venujte čas pravidelnej údržbe a výmene sezónnych pneumatík. Dôležitá je taktiež hĺbka dezénu. Každý realizovaný test pneumatík preukázal vplyv hĺbky dezénu na brzdnú dráhu vozidla. Prívalové dažde sú príčinou nedostatočného odvádzania vody spod pneumatík a následných šmykov na vode, ktoré sa nazývajú aquaplaning. Aquaplaning a šmyk na ľade sa môžete naučiť zvládať v špeciálnych kurzoch školy šmyku. Okrem šmyku hrozí pri daždi kolízia s iným vozidlom kvôli zníženej viditeľnosti. Ani najrýchlejšie stierače si nevedia poradiť s množstvom valiacej sa vody. Je potrebné znížiť rýchlosť a dodržovať dostatočnú vzdialenosť od ostatných vozidiel. Myslite aj na to, aby ste boli videní t.j. zvýšte osvetlenie vášho automobilu a pri silnom daždi si zapnite hmlovky.

Ako sa zachovať počas silného dažďa

Pri silnej búrke zachovajte rozvahu. Dajte prednosť pomalej jazde pred úplným zastavením. Pomalá, bezpečná jazda a najlepšie letné pneumatiky vás pred haváriou ochránia. Zastavenie nie je vhodné, pretože pri zlej viditeľnosti by mohlo do vás naraziť iné vozidlo. Ak si predsa len na jazdu netrúfate, skúste si nájsť miesto bezpečné na odstavenie. Toto miesto musí byť mimo vozovky či premávky. Ideálne je sa dopraviť na najbližšiu čerpaciu stanicu alebo na odpočívadlo. Vyhýbajte sa zastaveniu pod stromom. Silný vietor často zapríčiňuje pády stromov a úplnú demoláciu auta. Pod stromom sa zvyšuje taktiež riziko úderu blesku. V prípade, že ste našli miesto na zastavenie, snažte sa vo vozidle zostať. Vystupovať na vozovku v silnom daždi znamená riziko, že by vás mohlo iné auto zraziť. Vo vnútri vozidla ste v bezpečí aj pred vetrom alebo prípadnými krúpami.

 

 

 

You may also like