Jazdite bezpečne a čítanie situáciu aj za druhých

by spravca

Ono to môže znieť až desivo. V cestnej premávke vlastne každý jej účastník ráta s tým, že ostatní jej členovia budú dodržiavať vopred dohodnuté pravidlá. Nemajú nijakú záruku, že to tak naozaj bude, len s tým rátajú. Štatistiky hovoria jasnou rečou, ľudia denne dohodnuté pravidlá dodržiavajú čo prináša so sebou problémy, riziko, napätie a nebezpečenstvo. Preto sme sa rozhodli napísať tento test. Preto sme sa rozhodli, že sa povenujeme problematike, ktorá sa dohto blízko dotýka. 

Pozrime sa na to prakticky, ráno sadnete do auta, naštartujete a idete z bodu A do bodu B. Urobíte všetko správne, priam bezchybne a vaša jazda bude výborná. Nikoho neohrozíte ani neobmedzíte. Dodržíte vopred dohodnuté pravidlá cestnej premávky. A ani o tom neviete, ale vo vnútri svojej mysle rátate s tým, že presne to isté urobia aj všetci ostatní a pôsobenie na ceste bude bez akýchkoľvek problémov a komplikácií. Ono, samotná štatistika to nedovoľuje, jednoducho nie je reálne, aby v praxi nikto neurobil nijakú chybu. Ide totiž o to, že v rôznych teoretických systémoch sa neberie do úvahy ľudský faktor. Pričom, keď riešime takúto konkrétnu problematiku, tak je ľudský faktor prakticky rozhodujúcou premennou.

Na druhej strane, nemôžete sadať do auta s tým, že vás čaká nebezpečenstvo. To jednoducho nejde, pretože polovica ľudí by následne odmietla šoférovať a psychicky by to nezvládli. Dá sa na to pozrieť z viacerých pohľadov, ale môžeme vám odporučiť jednu vec. Rátajte s tým, že vám nič nehrozí a nebudete mať strach, to je základ. Pridajte ale k tomu fakt, že ľudia sú ľudia, niekedy majú horší deň, nižšiu koncentráciu, vonku prší alebo sneží, vozovka môže byť mokrá – a jednoducho môžu nastať chyby. Či už vinou podmienkou v premávke alebo vinou samotných ľudí. Môže sa to stať. Čo ale robiť? Ideálne je akoby myslieť aj za ostatných, sledovať križovatky a prechody predchodcov dopredu o niekoľko metrov, kontrolovať si autá pred sebou, za sebou, ale aj vedľa seba. Nič sa to nedáte a môžete vylepšiť nielen svoju pozíciu, ale aj zabrániť rôznym problémom na samotnej ceste.

Každý člen cestnej premávky, nielen jazdci F1, ktorým ide predovšetkým o tom, aby boli na konkétnom preteku prví a najrýchlejší, by mal byž zodpovedný a mal by začať predovšetkým od seba.  Všímať si to môžete aj v automobilovom priemysle. Nie vždy platí, že tí, ktorí sú najväčší favoriti na titul majstra sveta, napríklad v F1, alebo favoritom, keď riešime športové tipy na niektoré preteky, sú aj tí, ktorí jazdia  najviac bezpečne. Pomerne zodpovedný pilot F1 je Lewis Hamilton, ktorý momentálne patrí k špičke a snaží sa dávať pozor aj na svoje okolie. Na druhej strane, je tu aj Max Verstappen, ktorý patrí medzi najrýchlejších, ale často ho kritizujú, pretože svojich súperov dostáva do nebezpečia. Na prvom mieste je ale aj v tomto prípade bezpečnosť, pričom riskantné manévre jazdci používajú hlavne preto, aby sa dostali pred svojho súpera. Je to v rámci pravidiel, ktoré sú striktné, ak ich porušia, čaká ich penalizácia. A teda, aj keď v F1 rozhoduje rýchlosť, nie je dôležitejšia ako bezpečnosť.

Vám ide o to, aby ste sa bezpečne dostali z bodu A do bodu B. Môžete eliminovať vaše zaváhania, môžete sa snažiť robiť veci ešte možno lepšie ako doteraz a zároveň môžete, ako sme písali vyššie, jedným okom sledovať, čo sa deje okolo vás. Pretože ako sa hovorí, opatrnosti nie je nikdy dosť.  Každý deň za volantom je iný a často nastanú nevyspytateľné situácie, na ktoré treba reagovať v zlomku sekundu. Na to vás môže pripraviť prakticky len prax, prax a prax. Preto je dobré, ak jazdíte každý deň, potom sa z vás stáva rutinér.

 

 

You may also like