Viete, ako by mal vyzerať turistický batoh?

Viete, ako by mal vyzerať turistický batoh?

by spravca

Do hôr na túru sa väčšina ľudí vyberie v trekingovej obuvi a v oblečení do každého počasia. Teda aspoň dúfame. Už menej ľudí si so sebou zoberie turistický batoh. Musíme konštatovať, že to je veľká chyba, pretože vhodne zvolený batoh nielen odnesie všetko potrebné, ale tiež nebude prekážať pri chôdzi v ťažkom teréne.

Nielen topánky sú na túre dôležité

Vysokohorská turistika si vyžaduje pripravenosť. Hory sú síce krásne, ale aj zradné. Základom výbavy každého turistu sú topánky, ktoré budú pohodlné, flexibilné a musia dodať chodcovi stabilitu v ťažšom teréne. Dôležité je aj to, aby boli topánky nepremokavé a priedušné. Ak so sebou budete niesť batoh s ťažším nákladom, musia mať topánky hrubšiu podrážku a byť robustné. Rovnako dôležitý je tiež výber oblečenia. V horách sa dokáže počasie rýchlo zmeniť, a preto voľte cibuľový spôsob obliekania. Prvá vrstva je tvorená tielkom a priedušnými ponožkami. Na tielko si oblečte tričko alebo mikinu. Tretiu vrstvu hornej časti oblečenia by mala tvoriť ochranná, nepremokavá bunda. Na jar a na jeseň voľte teplejšie softshellové nohavice a počas leta ich môžete nahradiť rýchloschnúcimi, priedušnými šortkami. Všetky potrebné drobnosti so sebou odnesiete vďaka turistickému batohu, ktorého výber nezanedbajte. Všetky spomínané časti oblečenia a veľký výber batohov nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.

Vyberáme turistické batohy

Pri výbere batohu na turistiku sa nedajte oklamať dizajnom. Samozrejme, že v ponuke obchodov nájdete turistický batoh pre ženy i pre mužov, ktorých vzhľad je prispôsobený pohlaviu. Oveľa dôležitejšia je však funkčnosť batoha. Ak chodíte do hôr len na krátke výlety, zbytočne by ste so sebou ťahali batohy s veľkým objemom. Stačiť by vám mal objem do 30 l. Na zbalenie spacáku alebo karimatky si zaobstarajte batoh s objemom od 50 l hore. Pri nosení batohu počas celého dňa oceníte mäkké zadné polstrovanie s odvetrávaním. Pri batohoch väčších rozmerov dbajte na to, aby bola zadná časť výškovo nastaviteľná. Tieto batohy majú zväčša okrem základných popruhov aj popruhy bedrové a hrudné. Týmto spôsobom je váha nákladu rovnomerne rozložená. Pre lepšiu orientáciu v batohu je lepšie zvoliť modely s viacerými priehradkami a rôznymi malými vreckami. Spomenúť musíte tiež vstup do batohu. Veľmi nepraktické sú batohy, ktoré majú len jeden hlavný uzáver. Predovšetkým u väčších batohov sa vám bude hodiť, keď sa bude dať batoh otvoriť zo strany a zo spodnej časti.

 

You may also like