Kemping s deťmi - kedy, kde, ako a na čo si dať pozor?

Kemping s deťmi – kedy, kde, ako a na čo si dať pozor?

by spravca

Chystáte sa kempovať? Ak už máte niekoľko stanovačiek za sebou, viete, aká dôležitá je kvalitná príprava. Ak vás čaká vaše prvé dobrodružstvo pod hviezdami, pravdepodobne máte obavy, či plánovaný výlet vyjde podľa predstáv. Čaká vás kempovanie s deťmi? V tom prípade nesmiete nič zanedbať. Ani to, čo sa na prvý pohľad javí ako nedôležitá vec.

Kedy je najlepší čas začať kempovať s deťmi? Kedykoľvek. Pravdupovediac, nikdy nie je príliš zavčasu. Naopak, čím skôr začnete brávať deti na stanovanie, tým skôr si vytvoria pozitívny vzťah k prírode a ku kempovaniu ako takému. Aby ste pobyt v prírode zvládli čo najlepšie, prečítajte si tohto sprievodcu kempovaním s deťmi.

Výhody kempovania s deťmi

Kempovanie je jednou z najobľúbenejších letných aktivít mnohých rodín. Samotné kempovanie pod hviezdami má niekoľko výhod. Tých je ešte viac, keď kempujete so svojimi deťmi.

Najväčšou výhodou kempingu je to, že vyjdete z monotónnosti každodenného života. Deti milujú zmeny. Nová aktivita ich zláka na prieskum, rozšíri ich obzor a prinesie nové zážitky. Kemping je dobrodružný, deti sa učia nové veci, skúšajú nové veci a rozširujú svoje povedomie o svete okolo nich.

Kemping vám pomôže posilniť vaše rodinné puto. Ďaleko od domova, mimo pohodlia, ktoré považujete za samozrejmé, ste zrazu len vy – rodičia a deti. Stanovačka učí deti zodpovednosti a nezávislosti. Je to skvelá možnosť zaviesť zmeny v zavedenom životnom štýle a prerozdeliť povinnosti tak, aby každý bol za niečo zodpovedný. Aj jednoduché práce sa rátajú.

Kempovanie nie je len zábavná aktivita, ale aj životná skúsenosť. Deti sa naučia fungovať v otvorenej prírode, zoznámia sa s taktikou prežitia a nadobudnú množstvo zručností.

V neposlednom rade ako výhodu vnímame aj to, že deti môžu byť na čerstvom vzduchu nielen počas dňa, ale aj v noci. Čerstvý vzduch, slnečné lúče, vitamín D a veľa voľného času na hranie a objavovanie. Ako sa pripraviť na stanovanie s deťmi?

Výber vhodného miesta

Kempisti odporúčajú vybrať si na prvé kempovanie miesto blízko bydliska. Je to akási poistka pre prípad, že by sa niečo prihodilo. Takto sa môžete zbaliť aj uprostred noci a vrátiť sa domov.

Ak ste už kempovali a ste pripravení vydať sa trochu ďalej, tu je niekoľko tipov na výber toho správneho miesta na kempovanie pre vašu rodinu:

  • Pozrite sa na kempingy v okolí a dostupnosť kempingových miest v národnom parku. Vyberte si miesto so stromami alebo najlepšie s vodným tokom.
  • Hľadajte miesta, ktoré nie sú príliš vzdialené. Kempingové oblasti by nemali rušiť divokú zver. Pri stanovaní hlbšie v lese je väčší predpoklad, že sa stretnete s divokou zverou.
  • Nájdite si miesto v blízkosti iných kempujúcich. Je múdre vybrať si oblasť s inými ľuďmi pre prípad, že by ste potrebovali pomoc. Ostatní táborníci zvyčajne ochotne podajú pomocnú ruku.
  • Urobte si malý prieskum o mieste, ktoré ste si vybrali na kempovanie. Prečítajte si o miestnych podmienkach, o faune a flóre. Zaujímať by vás mohlo napríklad, či je sezóna komárov a kliešťov, či je v danom mieste výskyt plazov, aké jedovaté rastliny tam rastú a pod., aby ste mohli vopred prijať potrebné opatrenia.
  • Vyberte si miesto, ktoré vyhovuje vašim záľubám. Napríklad, ak máte radi turistiku, môžete kempovať v horách alebo v parku, ktorý má chodníky na preskúmanie. Ak máte radi člnkovanie, paddleboarding, hľadajte kemp v blízkosti jazera alebo vodnej nádrže.

Výber typu kempovania

Existuje niekoľko možností kempingu, z ktorých si môžete vybrať. Zvážte svoje potreby a vyberte si kempovanie, ktoré vám najviac vyhovuje.

1.   Platený kemp

Ak kempujete prvýkrát, určite odporúčame kempovanie v platenom kempingu. Vyhradené kempingové miesta sú bezproblémovou možnosťou pre pohodlné kempovanie.

Ak si chcete rezervovať miesto, musíte sa včas poobzerať po možnosti kempovania v preferovanej oblasti. Zvyčajne si môžete miesto rezervovať online a na webovej stránke získať všetky potrebné informácie.

Vyhradené kempingové miesta sú zvyčajne pripravené vopred a ponúkajú vám miesto na postavenie stanu a zaparkovanie karavanu. Často poskytnú piknikové stoly, gril, ohnisko, odpadkové koše, toalety a sprchy. Tieto kempingy sú zvyčajne dobre udržiavané.

2.   Voľné kempovanie

Ide o kempovanie na pozemku mimo plateného kempingu. Môžete si vziať svoj karavan a stany a kempovať pod hviezdami kdekoľvek a kedykoľvek. Hľadajte oblasti s ohniskami. Niektoré takéto verejné kempingy môžu mať aj toalety a sprchy.

Za takýto typ kempovania zvyčajne nič neplatíte, pretože nemáte k dispozícii žiadne vybavenie. Máte len obrovský kus zeme, ktorý si môžete užiť so svojou rodinou.

Zvyčajne ste na tomto mieste sami, žiadni ďalší táborníci v okolí.  Nemusíte okrikovať deti, aby boli ticho a nebudete mať hlučných susedov, ktorí vás budú budiť uprostred noci.

Takýto pobyt v prírode si však vyžaduje aj veľkú zodpovednosť, pretože v okolí nie je nikto, kto by vám v prípade potreby pomohol.

3.   Kempovanie v karavane

Karavan si môžete kúpiť alebo prenajať. Prenájom začína približne na 90 € za deň. Tento typ kempovania je vhodný pre rodiny, ktoré si chcú užiť trochu luxusu. “Dom na kolesách” je zvyčajne vybavený spacou časťou, jedálenským kútom a kuchyňou.

Cestovaním vo vlastnom vozidle ste mobilnejší. Ste tiež chránení pred chladom, horúčavou a nepriaznivým počasím. Takéto kempovanie vás však obmedzuje v spojení s divokou prírodou.

4.   Kempovanie v stane

Odporúčame kúpiť si kvalitný stan, ktorý vás ochráni pred počasím. Dobrý stan zoženiete aj z druhej ruky a oveľa lacnejšie, prípadne si stan môžete požičať od kamaráta. Stanové kempovanie je bezpochyby najlacnejšia a najdostupnejšia možnosť. Je to tiež ľahká možnosť pre kempovanie s deťmi.

Stanové kempovanie je najobľúbenejšie možnosť pre každého, kto miluje noc pod hviezdami a chce cítiť zem pod nami. Ak máte radi prírodu a milujete turistiku, tento typ kempovania vám poskytne viac príležitostí na objavovanie ako ktorákoľvek iná možnosť.

5.   Kempovanie v strešnom stane

Strešný stan je drahší ako bežné stany a musíte sa uistiť, že to vaše vozidlo zvládne. Strešné stany sú vylepšenou verziou obyčajného stanového kempovania na zemi.

Mnoho rodičov sa preň rozhodlo kvôli pohodliu. Ide o bezproblémovú možnosť kempovania, mimo zeme, avšak stále pod hviezdami. Perfektné riešenie, ak máte malé deti, ktoré sa boja hmyzu, pretože vás nebudú obťažovať chrobáky a ďalšie potvorky.

Nemusíte sa starať o stavanie a rozkladanie stanu, pretože váš strešný stan je prakticky už postavený, stačí ho rozložiť. Keďže sú umiestnené na streche vášho auta, môžete si ich vziať kdekoľvek a kedykoľvek bez toho, aby ste museli platiť ďalšie náklady.

6.   Kempovanie v aute

Všetko, čo k tomuto štýlu kempovania potrebujete, je vozidlo dostatočne veľké na to, aby ste sa v ňom pohodlne vyspali. Sklopte sedačky, položte na ne nafukovací matrac a zdriemnite si.

Výhodou tohto kempovania je, že nie ste závislí od žiadneho konkrétneho miesta. Môžete brázdiť Slovensko krížom-krážom, alebo sa vybrať na prieskum Európy.

Užitočný checklist

Keď idete kempovať, môžete si so sebou vziať veľa vybavenia. Nie vždy však potrebujete všetky tieto veci. S trochou skúseností rýchlo zistíte, že mnoho vecí dokážete oželieť.

Urobili sme zoznam nevyhnutného kempingového vybavenia pre stanovanie s deťmi:

  • Stan (s pláštenkou);
  • Dodatočná nepremokavá plachta;
  • Matracová podložka alebo nafukovací matrac;
  • Kompresor alebo pumpa na nafúknutie matraca;
  • Spacie vaky, vankúše, deky;
  • Teplé bundy do chladného počasia;
  • Bundy do dažďa, čižmy;
  • Nádoby na vodu (najlepšie dve 30 litrové);
  • Vodný filter;
  • Zásoby jedla;
  • Chladiace boxy/chladničky;
  • Sporák/gril;
  • Zapaľovač/zápalky;
  • Taniere, riad;
  • Hygienické potreby;
  • Uteráky;
  • Toaletný papier;
  • Vrecia na odpadky;
  • Osvetlenie (čelovky, lampáše, baterky a pod.);
  • Lekárničku s liekmi a sprej proti hmyzu;
  • Opaľovací krém;
  • Súprava náradia;
  • Lano;
  • Lepiaca páska;
  • Obľúbená spoločenská hra alebo hračky, reproduktor na hudbu.

Učíme sa kempovať

O kempovaní by sme mohli písať celé strany, no bolo by to aj náročné na čítanie. Preto sme zhrnuli tie najdôležitejšie pravidlá a zásady, ktoré by ste mali počas kempovania dodržiavať. Mnohé z nich vám pomôžu prežiť nezabudnuteľný zážitok a zdraví a spokojní sa vrátiť domov.

Cvičte kempovanie doma

Ak sú vaše deti nováčikovia v kempovaní, postavte si stan na dvore, prípadne aj v detskej izbe. Nechajte ich v ňom leňošiť a spať, aby sa cítili pohodlne v novom prostredí. Vyskúšajte rodinný výlet v blízkom parku. Strávte asi pol dňa na brehu jazera alebo v parku a uvidíte, ako vaše deti reagujú na tento zážitok.

Oblečte sa vo vrstvách

Pred odchodom preskúmajte oblasť, kam sa chystáte a skontrolujte počasie. Oblečte sa do počasia, aké by malo v tých dňoch vládnuť a pribaľte si niečo navyše. Nezabudnite na plášte do dažďa.

Oblečenie vrstvite, aby ste si mohli vrstvy obliecť alebo vyzliecť, a tak sa prispôsobiť zmenám teploty. Novorodenci a dojčatá sa nepohybujú toľko ako staršie deti, takže vo všeobecnosti potrebujú o jednu vrstvu viac, ako by ste sa obliekli vy.

Ak plánujete turistiku, pribaľte si vhodné detské topánky, ktoré udržia detské nohy v suchu, zároveň budú priedušné a nebudú ich tlačiť.

Myslite na bezpečnosť

Keď sa dostanete do kempingu, stanovte si základné pravidlá, kam až môžu vaše deti zájsť, a porozprávajte sa o tom, čo by mali robiť, ak sa stratia. Kde sú hranice? Môžu sa zatúlať do cudzích kempingov alebo ísť sami na toaletu?

V noci sa uistite, že majú prístup k baterke alebo čelovke. Buďte si vedomí určitých prvkov v kempe, ktoré môžu byť nebezpečné – blízka cesta, potok, strmý útes a pod.

Naplánujte si jedlo vopred

Nenechávajte jedlo na náhodu, najmä ak ste na rodinnom kempingu. Plánovanie jedál na každý deň znamená, že budete presne vedieť, aké potraviny a kuchynské vybavenie si máte vziať so sebou.

Zabudnite na zložité jedlá. Do zoznamu si napíšte jednoduché pokrmy, ktorých príprava si nevyžaduje špeciálne vybavenie a nezhltne množstvo času. Pribaľte si trvanlivé potraviny, plechovky s polievkou, krekry, pečivo a pod. Nezabudnite na chladiaci box.

Vytvorte si útulné prostredie na spánok

Mladšie deti môžu chcieť svoj vankúš, obľúbenú deku alebo plyšové zvieratko. Nešetrite na veciach, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Ak máte problémy so zaspávaním, rozhodnite sa pre hrubšiu luxusnejšiu kempingovú podložku, alebo voľte karavan pred stanom.

Pre bábätká použite záhradku alebo prenosnú postieľku, ak máte stan, ktorý je na to dostatočne veľký. Čím viac budete kempovať, tým viac sa naučíte, čo potrebujete a bez čoho sa zaobídete.

Buďte pozitívni

Zažeňte obavy a čierne myšlienky. Tvárte sa nadšene a nadšení aj buďte. Prečo by sa deti mali tešiť z rodinného kempingu, ak sa netešíte vy? Majte na pamäti výhody nocovania v prírode, všetko ostatné sa dá riešiť za pochodu.

Buďte pripravení vyrovnať sa s nepríjemnosťami. Všetko je na inom mieste. Toaleta už nie je poruke, tečúca voda môže alebo nemusí byť k dispozícii, spanie nemusí byť až také pohodlné… Všetko sa ale dá vyriešiť. Choďte príkladom pre svoje deti. Chce to optimistický prístup, vaše deti vás napodobnia.

Skúste niečo nové

Využite túto príležitosť a skočte ako rodina do niečoho nového. Možno to znamená vyskúšať jazdu na kajaku, lanový kurz pre začiatočníkov alebo rybárčenie. Je to šanca vyjsť zo svojej komfortnej zóny, vyskúšať niečo nové a zabaviť sa pri tom.

Čo nerobiť počas kempovania

Bez ohľadu na to, aký ste skúsený táborník, každé kempovanie môže priniesť nové výzvy. Možno už hneď po príchode na miesto zistíte, že ste dačo zabudli alebo zle naplánovali. Nie je za čo sa hanbiť. Jednoducho to tak funguje. Či už ide o zabudnutý predmet, nepohodlne umiestnený stan alebo nešťastný výber spoločníkov, vždy sa nájde niečo, čo naštrbí váš pocit pohodlia.

Vyvarujte sa týchto najčastejších chýb:

  • Na cestu sa vyberiete neskoro alebo v najväčšej horúčave.
  • Do táboriska dorazíte v noci.
  • Rozložíte si stan na otvorenom priestranstve bez tieniaceho stromu.
  • Rozložíte si stan pod strmým brehom, po ktorom počas dažďa divoko steká voda.
  • Nepribalíte si dostatok oblečenia a veci do každého počasia..
  • Sprchujte sa ráno alebo večer, keď sú sprchy plné iných kempistov. Vyberte si iný čas dňa.
  • Neberiete ohľad na ostatných ľudí v kempe.
  • Nemáte premyslené, ako budete tráviť čas a aké aktivity budete vykonávať.

5 tipov, kam na kempovanie s deťmi na Slovensku

Už viete, ako sa na kempovanie s deťmi pripraviť, čo robiť a čo nie počas stanovania, ešte by to chcelo zopár odporúčaní na skvelé miesta na Slovensku. Pozrite si tipy na kemping na Slovensku:

1.   Camp Ormet, Rimavská Sobota

Kemp sa nachádza pri jazere Teplý Vrch v Rimavskej kotline a patrí medzi dlhodobo vyhľadávané turistické centrum. Ak milujete vodu, určite by ste sa sem mali ísť pozrieť. Voda v jazere dosahuje v lete 27- 30°C.

Stredisko je vhodné pre rodiny s deťmi. Leží na slnečnej strane vodnej nádrže. Ponúka niekoľko miest pre karavany či stany. K dispozícii sú aj nejaké atrakcie, napríklad elektrické autíčka, paddleboardy, skákací hrad, tobogan a pod.

2.   Camp Pacho, Prievidza

Camp Pacho sa nachádza v areáli Koliby Pacho pri obci Veľká Čausa cca 3 km od mesta Prievidza. Kemp je situovaný v príjemnom a upravenom areáli. Nádherné okolité prostredie pripomína malú drevenú dedinku.

Pre svojich návštevníkov kemp ponúka celkom 24 odstavných miest pre obytné karavany a osobné autá s prívesom. V priestoroch kempu sú vyhradené aj miesta pre stany.

Súčasťou kempu je aj sociálne zariadenie s bezbariérovým prístupom pre telesne postihnutých. V priestoroch hlavnej budovy je priestranná terasa a vedľa nej detský svet s hojdačkami, šmykľavkou a trampolínami.

3.   Autocamping Vavrišovo

Autocamping sa nachádza v krásnom a tichom prostredí s možnosťou všestranného vyžitia, či už rekreačného alebo športového. Určite si užijete výhľad na vrch Kriváň a na štíty Západných a Nízkych Tatier.

Pre milovníkov kempovania je k dispozícií 10 miest pre karavany a 10 miest pre stany. Poteší altánok s krytým ohniskom a detské ihrisko.

4.   Autocamping Slanická osada

Priamo na brehu Slanickej osady v lone malebnej oravskej prírody sa nachádza autocamping so stovkou miest pre karavany a stany.

Návštevníkom sú k dispozícii stánky s potravinami a rýchlym občerstvením, sociálne zariadenia, turistická kuchynka, elektrické prípojky pre karavany, pláž a požičovňa malých plavidiel.

5.   Rijo Camping Stará Lesná

Rijo Camping Vysoké Tatry sa nachádza 1 km od obce Stará Lesná. Autocamp je situovaný v nádhernom prostredí Vysokých Tatier. Svojou polohou a vybavením je vhodný tak pre mototuristov, ako aj pre milovníkov prírody a turistiky. V kempingu sú k dispozícii miesta pre stany a karavany.

Súčasťou areálu je predajňa potravín s čerstvým pečivom a drogistickým tovarom. Kemping Rijo disponuje aj bufetom s veľkou záhradnou terasou. Areál je výborným východiskovým miestom pre kratšie aj dlhšie výlety do Vysokých Tatier.

Na záver

Kempovanie môže byť rovnako zábavné pre rodičov, ako aj pre deti. Existuje len málo vecí, ktoré sú zábavnejšie, ako sledovať, ako vaše deti skúmajú a spoznávajú prírodu. Chytiť svoje prvé ryby, vidieť svoje prvé divé zvieratá, naučiť sa preskakovať kamene cez vodu – to sú veci, ktorými sa budú chváliť svojim priateľom a ktoré si budú pamätať po celý život.

Tieto spomienky potom prenesú do svojich rodín a začnú písať kroniku vlastného kempovania. Štartujte autá, ide sa kempovať!

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: https://www.freepik.com/

 

 

You may also like