V lete nie je problém sa zložiť kdekoľvek a stráviť tak noc na opustených miestach v lone prírody. I keď je iste romantické ležať v spacáku na tráve, pohodlnejšie a bezpečnejšie je si zobrať so sebou aj stan. V prípade, že vás čaká prvá stanovačka v živote, nezabudnite si zbaliť zopár vecí, ktoré sa vám v prírode budú hodiť.
Na hlúposti v batožine na stanovačku nie je miesto
Ak sa chystáte stanovať mimo civilizácie, budú vám zbytočné šminky alebo lodičky na vysokom opätku. Teraz samozrejme hovoríme o ženách. Avšak aj muži si často so sebou zoberú rôzne hlúposti, ktoré nevyužijú a len im zaberajú miesto v batožine. Stanovať sa predsa chodí preto, aby sa človek aspoň na chvíľu odpútal od konzumného života a vyskúšal si tak trochu život nadivoko. V prípade, že divočina nie je to pravé pre vás, môžete dať prednosť kempingom, ktoré sú často vybavené lepšie ako trojhviezdičkové hotely. Stan a spacáky si so sebou môžete zobrať aj k moru. Ušetríte na predraženom ubytovaní a prinesiete si domov kopec nových zážitkov. Počas prípravy na stanovačku bude najpohodlnejšie, keď si všetko potrebné zakúpite na jednom mieste. Napríklad v internetovom obchode inSPORTline, ktorý ponúka komplet výbavu na dovolenku v horách alebo v stane v kempingu. Aby ste na poslednú chvíľu nemuseli zháňať rôzne drobnosti a hľadať najbližšie obchody, poradíme vám, čo by ste si so sebou mali na stanovačku zobrať.
Urobte si zoznam pár dní pred stanovačkou
Nebaľte sa na poslednú chvíľu a urobte si zoznam už pár dní pred dovolenkou. Predovšetkým v prípade, keď idete stanovať po prvý raz. Na stanovačku samozrejme potrebujete samotný stan, v ktorom prespíte. Do stanu si kúpte karimatky a spacie vaky. Nezabudnite, že v lese nie je elektrina, a preto si zaobstarajte kempingový lampáš. Na posedenie pred stanom vám skvele poslúžia skladacie stoličky a stolček. Dôležité je sa nestratiť, a preto sa nespoliehajte len na GPS v mobile. Zoberte si so sebou kompas, čelovku a mapu okolia. Na túre sa vám zídu tiež trekingové palice. V prípade zranenia budete ďakovať všetkým svätým, že ste si kúpili aj cestovnú lekárničku. Pri balení oblečenia myslite na prípadné zmeny počasia, majte po ruke niečo teplejšie a pršiplášť. Počas stanovačky v kempingu si môžete variť. V tomto prípade budete musieť zbaliť zopár vecí navyše. Napríklad kempingový varič, hrniec, varešku, naberačku, univerzálny nožík, plastové príbory a taniere. Všetky veci ľahko pobalíte do veľkých ruksakov, ktoré sú dokonale prispôsobené noseniu objemnejších nákladov. Ak pôjdete na túry do okolia, zídu sa vám aj menšie batohy s objemom okolo 20 l.